Gravidjóga
Význam gravidjógy
Jóga v těhotenství znamená VĚDOMÉ ROZHODNUTÍ prožívat toto období v harmonii. Ženě se tak otevírá možnost sebepoznání. Stává se z ní žena-matka, což je ohromný přerod. Prožívání společného bytí spolu s rostoucím dítětem ji vnitřně obohacuje a naplňuje.
Výhody cvičení
Aniž bychom to tušili, každý z nás máme hluboko ve své paměti uloženy vzpomínky z období těhotenství, porodu i období po něm. Zážitek příchodu na tento svět a pocity s tím spojené nás na nevědomé úrovni ovlivňují po celý život. Proto je nesmírně důležité prožívat těhotenství v harmonii, kterou nám cvičení jógy přináší.
Žena, která se v těhotenství věnuje józe, dokáže být skutečně přítomna ve svém těle, což ji umožňuje vědomě prožívat období očekávání svého dítěte. Zásadním způsobem se tím zvyšuje pravděpodobnost přirozeného porodu, rychlé regenerace po něm, ale i vytvoření zdravého láskyplného vztahu k miminku.
Vědomá komunikace a spojení matky s dítětem již v průběhu těhotenství má zklidňující efekt nejen pro ně samotné, ale i partnera a blízkou rodinu.
Techniky cvičení
Gravidjóga přejímá techniky z klasické jógy a přizpůsobuje je možnostem těhotné ženy tak, aby ji mohly zcela bez rizika praktikovat nastávající maminky v jakémkoli stádiu těhotenství. Cviky jsou zaměřeny na otevření těla, neboť tělo má v tomto období tendenci uzavírat ramena, kyčle a celkově organismus soustředit pouze na příchod dítěte.
Oblíbené jsou pozice na čtyřech a protahovací cviky, kdy dochází k uvolnění tolik zatěžované páteře.
Celkově se gravidjóga zaměřuje na správné držení těla, způsob chůze a techniky dýchání, což má výrazný vliv na celkovou fyzickou a psychickou kondici.
Dechová cvičení
Dech ovlivňuje každý okamžik života maminky i jejího dítěte. Naučené techniky dýchání je možné provádět po celou dobu těhotenství. Zaměření se na ně a jejich vědomá kontrola přináší těhotné ženě zároveň pocit kontroly nad svým tělem i tokem svých myšlenek. Mnoho mých klientek tedy shledává tyto techniky za velice prospěšné nejen v období těhotenství, ale i v průběhu samotného porodu, kdy pomáhají k jeho snadnějšímu a rychlejšímu průběhu.
Pozitivní účinky, které pocítíte při pravidelném cvičení:
- zmírnění či úplné odstranění bolesti zad
- zmírnění křečí a otoků dolních končetin
- omezení těhotenských nevolností
- uvolnění kloubů
- lepší okysličení těla
- uvolnění mízního oběhu
- kvalitnější a vědomé prožívání těhotenství
- snadnější průběh porodu